W poniedziałek, 15.04.2013 roku odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Gospodarki i Rozwoju Miasta w Jaworze.
Tym razem projektant dotarł na spotkanie. Pozwolono Panu Stanisławowi H. zadawać pytania projektantowi, ale tym razem bez możliwości pokazu audiowizualnego. Praktycznie na żaden zarzut projektant nie odpowiedział.
Po takim wprowadzeniu zarządzono wizję lokalną w parku miejskim, oczywiście przy stawie.
Pan Stanisław relacjonuje:
W terenie pokazałem naocznie wszystkie błędy typu niezgodność istniejących wymiarów z projektem. Komisja również stwierdziła nieprawidłowe wykonanie zaprojektowanych budowli żelbetowych.
Na pytanie czy inspektor odebrał elementy robót zanikowych, typu zbrojenie itp., odpowiedź padła przecząca. Inspektor stwierdził, że budowle będą rozebrane i wykonane zgodnie z wymogami i sztuką budowlaną.
Na pytanie skąd wzięła się rzędna zamulenia większa o 22 cm, niż poziom zwierciadła wody, projektant stwierdził, że wchodzono w woderach i było dużo namułu. Oczywiście do tej pory nie odpowiedziano na podstawowy zarzut ilości namułu. Nikt również nie odniósł się do bylejakości projektu z tak dużą ilością błędów, braków, złych rozwiązań. Za projekt zapłaciliśmy my, mieszkańcy, i nie przystoi, aby nam wciskać produkt tak niskiej jakości.
Pan Stanisław przekazał nam, że:
Projekt zawiera podstawowe wykroczenie, a mianowicie nie został sprawdzony przez sprawdzającego legitymującego się odpowiednimi uprawnieniami projektowymi.
Poniżej podaję jakim prawom podlega taka sytuacja.
II. Odpowiedzialność zawodowa w budownictwie
Odpowiedzialności zawodowej w budownictwie podlegają osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, które:
1) dopuściły się występków lub wykroczeń określonych ustawą Prawo budowlane,
2) były karane w związku z wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie,
3) wskutek rażących błędów lub zaniechań spowodowały zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, albo znaczne szkody materialne,
4) nie spełniają lub spełniają nienależycie swoje obowiązki,
5) uchylają się od podjęcia nadzoru autorskiego lub wykonują niedbale obowiązki wynikające z funkcji pełnienia tego nadzoru.
III. Występki lub wykroczenia:
- inspektora nadzoru inwestorskiego:
- brak reakcji na nieprawidłowości lub zagrożenia powstałe w czasie wykonywania robót,
- nieobecność w czasie prób i badań robót podlegających zakryciu,
- dopuszczenie do wbudowywania wyrobów budowlanych i urządzeń technicznych niewłaściwej jakości lub przy braku dowodów dopuszczenia do stosowania w budownictwie,
- odstąpienie od żądania wykonania robót poprawkowych bądź żądania ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót;
- projektanta:
- nieuwzględnienie w projekcie budowlanym warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, decyzji środowiskowych wymagań zapisanych w art.5 ustawy Prawo budowlane, oraz audytu energetycznego,
- pominięcie w opracowaniu informacji dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, wymaganych ze względu na specyfikację projektowanego obiektu budowlanego,
- korzystanie ze sprawdzającego nieposiadającego odpowiednich uprawnień budowlanych, (w tym przypadku projekt jest niesprawdzony)
- nieuzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień wynikających z przepisów,
- odmowa wyjaśnień wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań,
- odmowa sprawowania nadzoru autorskiego,
- wykonywanie projektów budowlanych w specjalnościach, na które projektant nie posiada odpowiednich uprawnień budowlanych.
* Kolorem czerwonym zaznaczyłem jakim rygorom podlega projektant i inspektor nadzoru w tym konkretnym wypadku!
Próba powołania biegłego do zbadania jakości projektu z normą i zgodności z rozporządzeniem Ministra Budownictwa, przepadła w głosowaniu radnych.
Po wizji lokalnej powrócono na salę obrad i w trakcie rozmów Pan Marek Maciejczak - Inspektor Nadzoru, stwierdził że od dnia 16.04.2013 roku wstrzymuje prace na stawie, natomiast zobliguje projektanta do naprawy całej sytuacji.
Zobaczymy za 2 tygodnie, bo taki jest czas na te sprawy…
Stanisław H.