Fryzjer - zawód stary jak świat, a jakże bardzo nowoczesny

Fryzjer3Fryzjer, zawód znany od niepamiętnych czasów. Fryzjer dba, strzyże, pielęgnuje, tworzy nowy image i zawsze musi być na topie, co jest trendy w danym sezonie. Zawód „stary jak świat”, a jak musi być nowoczesny. Odwiedziłem jeden z salonów fryzjerskich w Jaworze, aby z perspektywy obserwatora przyglądnąć się i przybliżyć Wam, Drodzy Czytelnicy, jak wygląda praca fryzjera. Dziś będę gościem fryzjera Pana Daniela Rzepy.

 

Godzina 9:00

Bardzo zimny lutowy poranek, drzwi swojego salonu otwiera fryzjer Pan Daniel. I dosłownie kilka sekund później pojawia się pierwszy klient, a właściwie klientka. W pomieszczeniu jest ciepło, przytulnie, wręcz nastrojowo, na ścianach wiszą antyramy ze znanymi aktorami w stylizowanych fryzurach, na półkach stoją jak w wojsku różnego rodzaju kosmetyki, pianki, lakiery, płyny, farby itp. Salon wyposażony jest w nowoczesne meble, lustra, fotel, myjkę do włosów, a pod stanowiskiem fryzjerskim, przewieszone są suszarki do włosów, prostownice, maszynki do włosów, grzebienie. Obok wisi peleryna, a przy myjce różnego rodzaju szampony, odżywki, ręczniki jednorazowe i inne specyfiki do pielęgnacji włosów. Po drugiej stronie salonu, można spocząć sobie na wygodnych skórzanych fotelach, poczytać czasopisma i skosztować coś słodkiego przy kawie lub herbatce i poczekać na swoją kolej.

Ale wróćmy do naszego mistrza fryzur. Pan Daniel proponuje swojej klientce coś gorącego do picia, przepasając w tym czasie pas fryzjerski przez biodra.

- Panie Danielu, co to za pas?

- Ten pas nazywa się kaburą fryzjerską i trzymam w nim wszystkie niezbędne narzędzia, takie jak nożyczki, grzebienie, dekażówki i wszystko, co potrzebne mi jest pod ręką.

Pierwsza klientka w tym czasie ogrzewa się gorącą herbatą, aby za chwilę poddać się metamorfozie. A nasz fryzjer szykuje sobie stanowisko fryzjerskie.

- A czy zawsze podczas otwarcia salonu zjawiają się już klienci?

- Każdy klient jest wcześniej umawiany i przychodzą według terminarza, zachowana jest chronologia i wszystko przebiega wedle ustalonego czasu.

- Proszę mi powiedzieć, ile czasu trwa obsłużenie jednego klienta?

- Każdy klient traktowany jest indywidualnie, każdy klient jest inny i ma inne wymagania i potrzeby co do swojego wizerunku. Praca przy jednym kliencie może trwać np. przy ścięciu około 40 min, a przy różnego rodzaju metamorfozach nawet do 3 godzin.

W tym czasie pierwsza klientka już jest w dłoniach naszego mistrza, który z wielką pasją zabiera się do pracy.

- Panie Danielu, a klienci, czy jest jakaś grupa klientów, którzy korzystają z pańskich usług?

- Nie. Moimi klientami są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w różnym wieku, jak i dzieci, choć przewaga klientów jest oczywiście po stronie płci pięknej.

W tym czasie, Pan Daniel rozrabia farby do koloryzacji włosów klientki, po salonie roznoszą się zapachy. Klientka uśmiecha się, przysłuchując się naszej rozmowie.

- A jakieś ciekawe doświadczenie? Czy kaprys klienta?

- Oj, jest ich dużo, ale ostatnio był moim klientem mężczyzna w średnim wieku, który zażyczył sobie posiwienie.

- Posiwienie? Chyba odwrotnie...

- Nie, klient miał już siwiejące włosy i chciał je bardziej posiwić, aby dodały mu męskości, a końcowy efekt był rewelacyjny i klient był bardzo zadowolony i ja również, ponieważ było to ryzykowne doświadczenie.

- Widzę, że pańska praca sprawia Panu bardzo dużo satysfakcji.

- Oj tak, najwięcej satysfakcji mam z tego, jak klient jest bardzo zadowolony i uśmiecha się do siebie przeglądając się w lustrze, a ja wykonując metamorfozę poprzez koloryzację, strzyżenie do wykończenia i wymodelowania, mogę wykazać się kunsztem fryzjerskim, to sprawia, że sztuka fryzjerska nabiera kunsztu, ekspresji, umiejętności technicznych fryzjera. Kiedy widzę w oczach klienta ten błysk, czuję się spełniony, to duża wdzięczność i bardzo ważna dla mnie wdzięczność ze strony klienta.

Mijają godziny, przez dłonie Pana Daniela przewijają się włosy następnych klientów. Jest mycie, strzyżenie, farbowania, balejage, pasemka, modelowania, jednym zdaniem zakład tętni życiem, jest ciepło, miło, unoszą się zapachy kosmetyków, a nasz mistrz oprócz zleceń klientów, prowadzi z nimi rozmowy, na różne tematy, od pogody, która przypomina epokę lodowcową do prywatnych rozmów.

- Panie Danielu, tak się przyglądam i przysłuchuję i śmiem stwierdzić, że oprócz umiejętności fryzjerskich, musi Pan posiadać również wiedzę psychologiczną.

- Każdy z fryzjerów powinien być dobrym psychologiem, powinien umieć rozmawiać, wyrażać swoje zdanie, doradzić, a przez to mieć zaufanie swoich klientów do siebie. Klienci czują się wtedy bardziej wartościowi.

- To oprócz wykonania potrzeby klienta na swoich włosach, swego rodzaju terapia.

- Tak, bardzo dobrze Pan to ujął, klient siedzi wygodnie w fotelu, przechodzi metamorfozę, prowadzę z nim rozmowę, więc oprócz przemiany, to również terapia.

Na jednej z półek widzę dużo pucharów i wyróżnień.

- Panie Danielu, widzę dużo nagród, jakie Pan otrzymał, czy jest wśród nich jakaś dla Pana szczególnie wartościowa nagroda?

- Wszystkie są dla mnie bardzo ważne, jednak najbardziej wartościowa to puchar za zajęcie I miejsca na Otwartych Mistrzostwach Fryzjerów Dolnego Śląska w 2010 roku, gdzie nagrody były wręczane przez znanych celebrytów w naszym kraju, takich jak K. Ibisz, M. Babicz, Z. Wodecki.

- Czy często bierze Pan udział w tego typu konkursach?

- Tak, bardzo często, konkursy, pokazy oraz szkolenia, które regularnie przechodzę sprawiają, że poznaję wiele osób, wymieniam się doświadczeniem, co wpływa na jakość mojej pracy.

W tym czasie peleryna zostaje ściągnięta z kolejnej klientki i nowa przemiana z koloryzacją rozbłyska w oczach klientki, na jej twarzy rysuje się zadowolenie, duma, widzę, że podoba się sobie, widać w niej dumę, wygląda ślicznie. Pan Daniel uśmiecha się do niej i rozmawiają ze sobą, śmiejąc się.

Zrobił się już wieczór, dochodzi 18:00.

- Panie Danielu, proszę mi powiedzieć, co w tym sezonie obecnie jest modne.

- W tym sezonie bardzo modnym jest tzw. Efekt „OMBE HAIR”

- Myślę, że osoby zainteresowane, wiedzą, co to za efekt. Panie Danielu, chciałbym Panu podziękować za rozmowę i przekazanie informacji na temat zawodu fryzjera, gdyby na zakończenie chciał Pan jeszcze coś dodać w formie porady i zasad dotyczących fryzur?

- Wyznaję trzy złote zasady, którymi się kieruję, a mianowicie:

„ FARBA FARBY NIE ROZJAŚNI”

„TAPIR TO PODSTAWA FRYZURY”

„ROZJAŚNIANEGO WŁOSA NIE WOLNO ROZJAŚNIAĆ”

- Świetne zasady, życzę panu dużo sukcesów i oby każdy dzień był tak spontaniczny, radosny i artystyczny, jak ten dzisiaj, w którym mogłem brać udział. Dziękuję.

Grzegorz Wiernicki 

Zapowiadało się wielu chętnych. Ostatecznie na konkurs Rady Nadzorczej SML-W na stanowisko zastępcy prezesa ds. technicznych spłynęły zaledwie dwie kandydatury. Kto obejmie to stanowisko? To okaże się najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu. Prezes SML-W Mieczysław Panasiuk blisko półtora...
W dniu 9 lutego 2016 r. kilkanaście minut po godz. 14 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodowym w Kaczorowie. Do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy ratownicze z JRG Jawor oraz lokalnych jednostek OSP z...
W dniach 16-18.09.2016 r. odbył się finał Akcji Sprzątanie Świata – Polska, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Podaj dalej … Drugie życie odpadów”. Do akcji chętnie włączyły się wszystkie placówki przedszkolne oraz szkolne z terenu miasta Jawora.,...
W dniu 15 września kilka minut przed godz. 23 Dyżurny Stanowska Kierowania KP PSP w Jaworze otrzymał zgłoszenie o pożarze mieszkania w Jaworze przy ul. Poniatowskiego. Do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy ratownicze z JRG Jawor, OSP Jawor oraz OSP Paszowice. Na miejscu okazało się, że pożarem...
Kilkudziesięciu policjantów i policjantek z Dolnego Śląska wzięło udział w VI Mistrzostwach Strzeleckich, które odbyły się na terenie strzelnicy kulowej w Grzegorzowie. Oprócz reprezentacji KPP Jawor o tytuły i medale walczyli funkcjonariusze z Goerlitz. Turniej został rozegrany na...
W dniu 8 września 2016 r. w siedzibie jaworskiej komendy odbyło się spotkanie robocze związane z podpisaniem porozumienia pomiędzy Komendantem Powiatowym PSP w Jaworze, Gminą Męcinka oraz kierownictwem OSP Małuszów dotyczącego włączenia jednostki OSP Małuszów do krajowego systemu...
Policjanci podjęli interwencję na jednej z jaworskich ulic, wobec kompletnie pijanej kobiety, która będąc w czwartym miesiącu ciąży opiekowała się 15 miesięcznym synkiem leżącym w wózku. U matki stwierdzono ponad 4-promile alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze uniemożliwili jej dalsze...
Kontynuując obchody 77 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, w dniu 4 września, delegacja Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce", reprezentująca środowisko kombatanckie powiatu jaworskiego oraz Starostę Jaworskiego, wzięła udział w uroczystościach w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.   Uroczystości...
1 września w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaworze, odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. W uroczystościach na zaproszenie p. dyrektora Franciszka Materniaka, między innymi udział wzięli P. Minister Elżbieta Witek, Starosta Powiatu Jaworskiego Stanisław Laskowski,...
W 77. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej jaworzanie oddali hołd żołnierzom walczącym o Ojczyznę. Przedstawiciele stowarzyszenia kombatantów, władz parlamentarnych, samorządowych oraz młodzież złożyła wiązanki kwiatów w miejscach pamięci o niezłomnych bohaterach, którzy oddali życie...
Od 26 sierpnia na terenie powiatu jaworskiego strażacy odnotowali 18 interwencji. W miniony weekend doszło do dwóch wypadków. Do najtragiczniejszego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 3 na wysokości miejscowości Mysłów, gdzie samochód osobowy uderzył w przydrożne...
W dniach 17 – 18/09/2016 odbędzie się największy w Europie Środkowo-Wschodniej masowy wyścig motocyklowy enduro. Zawita on ponownie do Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów! Jest to już trzecia edycja tego rajdu. Nasz Jawor reprezentować będzie Miłosz Kwiatkowski, Kamil Oszczanowski i Łukasz...
27 sierpnia na terenie Stadionu miejskiego w Jaworze podczas trwania meczu piłkarskiego Ligi Okręgowej pomiędzy drużynami Kuźnia Jawor – Odra Ścinawa doszło do zakłócenia ładu i porządku pomiędzy kibicami oraz zawodnikami obu drużyn w efekcie czego mecz został przerwany. W związku ze...
Dzisiaj o godzinie 18.00 na płycie jaworskiego rynku rozpoczęło się bicie rekordu na najdłuższy piernik w Polsce. Rekord został pobity i obecnie wynosi 46 metrów i 10 centymetrów. Piernik był prawie długości jednej pierzei jaworskich śledziówek.   Prowadząca żartobliwe...
Pierwszy dzień Targów Chleba już za nami. Prócz dobrej pogody mamy też za sobą dobrą zabawę. Jaworzanie dopisali ale nic w tym dziwnego, w końcu targi są raz w roku. Świetna organizacja zaowocowała w dobrze naoliwioną machinę do imprezowania. Zapraszamy do obejrzenia galerii...
Jaworscy policjanci, w wyniku podjętych działań, odzyskali dwa małe pieski rasy Yorkshire terrier. Pupilki – dwie dorosłe suczki, zostały skradzione z terenu prywatnej posesji. W sprawie tej funkcjonariusze zatrzymali 4 osoby. Podejrzani trafili do policyjnego aresztu. Teraz grozi im kara nawet do 5 lat...
Jaworskie ulice wzbogacone zostały łącznie o 5 nowych wiat przystankowych, które nie tylko wpłynęły na poprawę estetyki miasta, ale przede wszystkim przełożyły się na wzrost jakości podróżowania. O podjęcie tych działań od miesięcy upominał się m. in. radny Krzysztof Kowalczyk, który kilkukrotnie w...
Już trzeci rok z rzędu w Jaworze odbędą się uroczyste obchody Święta Chleba i Piernika. Impreza jest kontynuacją Międzynarodowych Targów Chleba, których początek sięga 1997 roku. Organizatorzy Święta zadbali o to, by scenariusz po brzegi wypełnić atrakcjami. W piątek 26.08. będzie można podziwiać...
Od wtorku 16 sierpnia br. ruszają prace przygotowujące teren Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor na obszarze objętym granicami Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest – Park” podstrefa Jawor. Prace mają na celu wyrównanie i przygotowanie terenu pod przyszłe...
W związku z licznymi pytaniami oraz wątpliwościami ze strony mieszkańców Jawora, a także mediów dotyczących inwestycji koncernu Daimler AG producenta marki Mercedes Benz w Dolnośląskiej Strefie Aktywności Gospodarczej S3 - Jawor, informuję:   wszystko przebiega zgodnie z planem i w przyjaznej...
Dzisiaj w Europejskim Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa w Jaworze odbyła się akademia z okazji Święta Policji. Podczas uroczystości I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu inspektor Krzysztof Niziołek w obecności Komendanta Powiatowego Policji w Jaworze młodszego inspektora...
28 lipca, w Starostwie Powiatowym w Jaworze odbyło się spotkanie Starosty Jaworskiego Stanisława Laskowskiego z Dyrektorem Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei Leszkiem Lochem, poświęcone dalszej współpracy w zakresie utrzymania dróg wojewódzkich. Powiat Jaworski jest jednym z kilkunastu samorządów, które...
Tradycyjnie jak co roku, w Schronisku Młodzieżowym w Jaworze miały miejsce spotkania Starosty Jaworskiego z sołtysami z poszczególnych gmin naszego powiatu. Celem tych spotkań było przede wszystkim przedstawienie sołtysom szczegółowej informacji dotyczącej zadań zrealizowanych przez Powiat Jaworski na...
22 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Jaworze odbyło się spotkanie władz Powiatu z przedstawicielem firmy Mercedes-Benz Polska Ewą Łabno-Falęcką, której towarzyszyli  Grażyna Ciurzyńska – Dyrektor Departamentu Wsparcia Dużych Inwestycji w Ministerstwie Rozwoju oraz Michał Szukała - Wiceprezes...
W dniu wczorajszym 23 lipca odbyły się uroczystości , z okazji 70-lecia OSP Pomocne. W uroczystościach udział wzięła Pani Minister Elżbieta Witek , Wójt Gminy Męcinka P. Mirosław Brzozowski oraz radni powiatu jaworskiego p. Sylwester Rudziec i Stanisław Witek.   Pani Minister podziękowała...
Już jutro - 23 lipca - na terenie miasta odbędzie się zbiórka wielkogabarytowych odpadów komunalnych, tj. takich, które ze względu na swoje duże rozmiary nie mieszczą się w pojemnikach na odpady. ...   Osoby, które chcą się pozbyć np. kanapy, foteli, krzeseł, szafy, komody, stołów, dywanów,...
Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko - Własnościowa świętuje jubileusz 50 – lecia. Z tej okazji w Teatrze Miejskim odbyła uroczysta gala, podczas której nie brakowało wspomnień, podziękowań dla osób, które przez minione pół wieku wniosły szczególny wkład w rozwój Spółdzielni oraz życzeń.   ...
„Wakacje z Muszkieterami” na półmetku! Zakończyły się pierwsze dwa turnusy. W akcji wzięło udział ponad 120 dzieci z województwa dolnośląskiego. Dla ponad 450 dzieci z całej Polski to był naprawdę udany początek wakacji. Podopieczni Fundacji Muszkieterów wyjechali na pierwsze w życiu...
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Jaworze zlikwidowali uprawę konopi indyjskich. Kilkanaście roślin zostało znalezionych przez policjantów na balkonie jednego z mieszkań. Krzewy rosły w doniczkach. W tej sprawie został zatrzymany 19-letni mężczyzna.   Jaworscy...
Jaworscy policjanci zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o zniszczenie mienia. Pijany nastolatek dla zabawy, rozładował swoje emocje wybijając dużą szybę na krytej pływalni w Jaworze. Po wszystkim, kiedy wytrzeźwiał próbował wytłumaczyć się niespodziewaną siłą, która w niego wstąpiła. Teraz za...

Reklamy google